Budúci vývoj projektu Twin City / Future development of Twin City project

Včera sme vám priniesli update aktuálne budovanej prvej a druhej fázy projektu Twin City. Pracuje sa však už aj na príprave ďalších fáz, ktoré zahŕňajú predovšetkým výškovú budovu na križovatke ulíc Mlynské Nivy a Karadžičova a novú Autobusovú stanicu Mlynské Nivy. Keďže ide o významné projekty, ktoré pozmenia charakter nového centra Bratislavy a výrazne prispejú k jej modernému imidžu, zaslúžia si miesto pre samostatný článok.

Prvým a aktuálnejším projektom bude vyššie spomínaná výšková budova, nazvaná Twin City Tower. Veža s 24 nadzemnými podlažiami vystupujúca so 7-podlažnej podnože bude natočená na severozápad, čím vytvorí pôsobivú "bránu" do bratislavského business districtu. Architektúra podnože nadviaže na už zrealizované či práve sa realizujúce fázy Twin City, s ktorou má aj rovnakých architektov, štúdio Siebert + Talaš, na koncepte však spolupracovala aj architektonická divízia developera HB Reavis, CEPM, ako aj britské štúdio John Robertson Architects, s ktorým HB Reavis spolupracuje na svojich londýnskych projektoch. Developer na svojej oficiálnej stránke uvádza dátum dokončenia 2018, čo znamená, že realizácia sa spustí už tento rok. Na bratislavský kancelársky trh by mala priniesť 34 000 štvorcových metrov kancelárskych plôch a opäť má priniesť niekoľko ekologických riešení, napríklad zelené strechy.

Zdroj/Source: HB Reavis
Zdroj/Source: HB Reavis
Zdroj/Source: HB Reavis
Zdroj/Source: HB Reavis
Pre širokú verejnosť zaujímavejším projektom je však nová autobusová stanica, ktorá bude v budúcnosti známa pod názvom Stanica Nivy. Developer k tomuto zámeru spustil už aj samostatnú internetovú stránku, ktorá prezrádza pomerne dosť informácii o pripravovanom novom komplexe. Pôjde nepochybne o masívny projekt - obchody by mali pokryť až 70 000 štvorcových metrov, kancelárske priestory v novej výškovej budove a rovnako aj podzemná autobusová stanica po 30 000 štvorcových metroch a 3000 metrov štvorcových by mala zabrať mestská tržnica (freshmarket). Súčasťou riešenia je aj rozsiahla zelená strecha, pomerne vysoký je aj počet parkovacích miest - až 2300. V koncepcii nákupného centra sa majú pretaviť dlhoročné skúsenosti HB Reavisu vo výstavbe takýchto zariadení (HB Reavis stojí za nákupnými centrami Aupark), architektúru spracovával skúsený odborník na nákupné galérie, londýnske štúdio Benoy, v kooperácii so Siebert + Talaš. Svojho času sme sa už v Bratislava YIMBY vyjadrili kriticky k výstavbe ďalších nákupných priestorov v takejto podobe a hoci tento názor nemeníme, treba povedať, že na základe zverejnených materiálov sa dá predpokladať, že Stanica Nivy bude mať ambíciu byť najlepším zariadením tohto druhu v Bratislave a nepôjde len o slová do vetra. Veľkou výhodou je spojenie s autobusovou stanicou, ktoré podľa developera znamená 20 000 istých denných návštevníkov, ale aj vznik rozsiahlej kancelárskej štvrte v okolí, spolu s existujúcou obytnou zástavbou a samotnou atraktivitou Stanice Nivy to znamená cca 55 000 návštevníkov denne. Predpokladaný dátum dokončenia je rok 2019, čo vzhľadom na náročnosť celého projektu znamená, že výstavba by sa začne už koncom tohto roka.

Zdroj/Source: HB Reavis
Zdroj/Source: HB Reavis
Zdroj/Source: HB Reavis
Zdroj/Source: HB Reavis
_______________________________
After yesterday construction update of the first two stages of Twin City development we have also more information about next phases. Regarding the scale of Twin City, it will massively change the image of Bratislava as a modern and dynamic city. The next developement by HB Reavis include two main parts: new highrise on the crossing of Karadžičova and Mlynské Nivy st. and Twin City North, now known as Stanica Nivy, which will include the new Coach station as well as large shopping centre. 

The highrise with the name Twin City Tower will have 24 floors with 7-floor base. Due to its northwestern orientation towards the crossing, it will create an imposing "gate" towards the new city centre. The tower is designed by Sibert + Talaš architecture office together with CEPM and British studio John Robertson Architects. According to the official website of the developer, the tower with 34.000 sqm of office space should be delivered by 2018, what means that the construction will start this year. 

More interesting for the general public is Stanica Nivy project, which, as mentioned above, will include the new Coach station and large shopping centre, as well as more office space. Shops will cover 70.000 sqm, coach station and offices 30.000 sqm each and 3.000 sqm should be covered by the market hall (freshmarket). Roof of the shopping centre will serve as the roofgarden, coach station will be located underground. Stanica Nivy should be a reflection of developer's experience with building of shopping centres (HB Reavis counstructed Aupark shopping centres across Slovakia), author of the architecture design is the expert on shopping galleries, British studio Benoy, in cooperation with Sibert + Talaš. Stanica Nivy should be finished by 2019, so the start of construction works is expected in the end this year as well. 

(ag)


Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára