Staré PKO definitívne zanikne / PKO will be definitively demolished

Nedávno sme vás informovali o odhalení vízie budúcnosti areálu Parku kultúry a oddychu (PKO), ktorú predstavil developer Henbury Development, za ktorým stoja spoločnosti Cresco Group a J&T Real Estate. Táto vízia mala byť výsledkom rokovaní primátora mesta a zástupcov spoločnosti, pričom vedenie Bratislavy deklarovalo, že sa podarilo nájsť konsenzus medzi mestskými a súkromnými záujmami. Ďalším krokom procesu vyriešenia otázky PKO mal byť podpis zmluvy, podľa ktorej by mesto umožnilo developerovi budovy PKO asanovať a developer by zároveň mestu odpustil dlh, ktorý mal vzniknúť bránením mesta využívať pozemky pod jednotlivými objektami. Na včerajšom zasadaní Mestského zastupiteľstva bratislavskí poslanci túto dohodu schválili a v princípe už nič nebráni Henbury Development naštartovať prípravný proces výstavby nového projektu, ktorý predbežne nesie názov River Park II.
River Park II, ktorého súčasťou bude aj planetárium, nahradí objekty PKO. River Park II, where also the new planetarium will be located, will replace the buildings of PKO. Zdroj / Source: Henbury Development

Takýto výsledok celej kauzy nás neteší. Na jednej strane, fakt, že zaniknú haly PKO, ktoré podľa nášho názoru svojim charakterom do centra mesta nepatria a takisto ani nie sú schopné na najvyššej úrovni vykonávať svoju funkciu, nás nijako nezarmucuje. V súčasnosti sa už atraktívne nábrežné lokality budujú ako živé a multifunkčné priestory, v ktorých sa niečo deje prakticky 24 hodín denne, čo by pri zachovaní pôvodnej situácie nebolo možné. Zánik kultúrnych priestorov je však vážny problém, ktorý sa mal riešiť vznikom iných, vhodnejších a príťažlivejších priestorov, pokiaľ možno ešte priamo v areáli PKO. Pritom treba pripomenúť, že pôvodná vízia celého projektu rátala s rozsiahlejším zachovaním nekomerčných funkcií, ako je tomu teraz - kým zámer za primátora Ďurkovského navrhoval vybudovať nové PKO na petržalskom nábreží Dunaja pod názvom Lido Park, za primátora Ftáčnika developer predstavil niekoľko variánt, pričom tá najveľkorysejšia z nich hovorila o vybudovaní novej modernej budovy s kapacitou 2200 návštevníkov, čo by už bolo viacmenej vhodnou alternatívou. Súčasná verzia s planetáriom pre 140 návštevníkov a "mediatékou",  ktorá sa bude najpravdepodobnejšie aj realizovať, je teda mimoriadne slabým výsledkom dlhoročného procesu.

Jeden z variantov riešenia náhrady PKO z nedávnej minulosti. One of the versions of compensation for the demolished buildings of PKO. Zdroj / Source: Henbury Development

Kto je teda za to zodpovedný? V prvom rade treba obviniť tých, ktorí schválili predaj pozemku súkromnému vlastníkovi predtým, ako sa konkrétne definovalo, čo mesto v danom priestore očakáva. Je maximálne logické, že keď súkromná developerská spoločnosť kupuje pozemok, má záujem na ňom stavať. Už v tejto chvíli bolo viacmenej jasné, že PKO čaká koniec, mesto však napriek tomu nevyužilo ďalšie možnosti, ktoré malo, aby aspoň v nejakej miere ovplyvnilo budúcnosť lokality, ktorými bolo územné plánovanie (stavebná uzávera a následné vypracovanie územného plánu zóny) v spojení s diskusiou s developerom na zoptimalizovaní záujmov. Namiesto toho išlo mesto na nátlak druhého kľúčového vinníka, aktivistov, do zbytočného súdneho sporu, ktorý by podľa všetkých indícii skončil prehrou a následným platením masívnej finančnej kompenzácie súkromnému vlastníkovi. Výsledok mnohoročného zbytočného boja za stratené budovy vidíme dnes - obyvatelia Bratislavy doplatia na nekompetentnosť politikov a iracionálne nostalgické pocity miestnych aktivistov.

Podľa dohody primátora s Henbury Development by sa revitalizácia nábrežia mala spustiť už v roku 2016 rekonštrukciou poškodených častí promenády. Ďalšie detaily projektu River Park II sú zatiaľ neznáme. Je možné, že developer ešte pozitívne prekvapí architektúrou objektov či verejných priestranstiev. Je však zrejmé, že Bratislava príde o pomerne rozsiahle priestory pre kultúru a my len veríme, že končiaca sa kauza PKO bude dostatočnou fackou pre zodpovedných a ponaučením pre obyvateľov, ktorí už nezveria dôveru ne(v)hodným ľuďom.

Nový vzhľad promenády. New look of the promenade. Zdroj / Source: Henbury Development
____________________
Just recently we informed you about the reveal of the project River Park II, located on the site of former PKO (Park of Culture and Leisure). Project of the developer Henbury Developer (cooperation of Cresco Group and J&T Real Estate) will involve demolishing of the old buildings and construction of the new riverside development. On the yesterday meeting of the City council, representatives approved this plan, Bratislava will thus lose another cultural facility without proper compensation in a form of similar facility. This is a result of long disputes, caused by the incompetence of the local politicians and unwillingness of NIMBY activists to find an optimal solution both for the city and developer. There is only little information known about River Park II, however, for now it seems that normal people in Bratislava are losers of this process. We only hope that it will be a good lesson for the inhabitants to not giving a trust in incompetent politicians or irrational activists.

(ag)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára