Odhalené / Revealed: Čulenova New City Centre

Po dlhých rokoch čakania sa konečne definitívne odhaľuje veľký projekt premeny opusteného priemyselného areálu na Čulenovej ulici v oblasti Mlynských Nív. Zámer, ktorý už od začiatku budí pozornosť nebývalým rozsahom, polohou i veľkolepou architektúrou, za ktorou stojí ateliér Zaha Hadid Architects. Developer Penta Investments dnes projekt oficiálne predstavil novinárskej obci a na prezentácii nechýbal ani Bratislava YIMBY.

V nedávnom článku sme zhodnotili doteraz známe informácie o projekte a vyslovili sme presvedčenie, že pôjde o výnimočný projekt. Po dnešnom predstavení zámeru sme názor nezmenili - Čulenova bude predstavovať najvýznamnejší bratislavský projekt od dokončenia Eurovei. Už skôr boli známe základné parametre projektu - Čulenova bude pozostávať z piatich veží, z toho budú tri rezidenčné s približne 800 bytmi a dve administratívne s viac ako 50 000 metrami štvorcovými podlažnej plochy. Zachová sa tzv. Jurkovičova tepláreň, ktorá sa bude rekonštruovať a podľa slov zástupcov developera, má byť "katalyzátorom celého územia". Najvýznamnejšiu kvalitu projektu však majú tvoriť, ako sme už naposledy naznačovali, verejné priestranstvá, ktoré svojim rozsahom i spracovaním majú predstavovať v Bratislave doteraz nepoznaný level. Celý projekt spracováva štúdio Zaha Hadid Architects, konzultantom britského štúdia pre verejné priestranstvá je ďalší britský (resp. britsko-slovenský) ateliér Marko&Placemakers. Priestor by mal byť oživený aj aktívnym parterom, ktorý sa v rámci všetkých budov plánuje ako využiteľný pre retail.

Developer v rámci prezentácie predstavil aj fázovanie projektu. Výstavba prvých dvoch veží by mala začať už v polovici roku 2016, spoločne s predajom bytov, keďže pôjde najprv o dve rezidenčné veže, ktoré dosiahnu výšku 105 metrov. Na druhej strane, vzhľadom na to, ako dopadlo posudzovanie projektu, výstavba ďalších objektov by sa mohla začať veľmi skoro po celkovo začiatku výstavby. V druhej fáze by mala pribudnúť tretia rezidenčná veža, v tretej administratívna veža vo východnej časti pozemku a v poslednej štvrtej fáze najvyššia administratívna veža, ktorá bude vysoká 116 metrov (bude to teda najvyššia budova Slovenska). Na modeli projektu je vidno ešte priestor pre ďalšiu vežu, daný pozemok však zatiaľ nie je vo vlastníctve Penty. Táto takisto prezradila pár detailov k bytom, napríklad že budú cielené na vyššiu strednú triedu, presné cenovky ešte nie sú známe, hoci padla hodnota približujúca sa cene niečo vyše 2000 eur na meter štvorcový. V rámci prvej etapy projektu by malo pribudnúť 1100 parkovacích miest. V rámci diskusie o dopravnom riešení zástupca developera upozornil aj na požiadavku mesta zriadiť buspruhy na Landererovej ulici a na fakt, že súčasťou projektu budú aj pro-cyklistické riešenia, ktoré sú konzultované s Cyklokoalíciou.

Na tomto mieste sa treba ešte raz vyjadriť aj k verejným priestranstvám, ktorých sa týkala rozsiahla časť prezentácie. Architekt Igor Marko predstavil koncepciu inkluzívneho a živého parku, ktorý má vtiahnuť obyvateľov (a to až takým spôsobom, že obyvatelia budú prispievať k udržovaniu parku) i návštevníkov a vytvoriť rámec pre aktívny mestský život založený na komunikácii a zdieľaní priestoru. Nový park by mal mať približnú veľkosť Medickej záhrady a vytvoriť celú škálu rekreačných aktivít. Architekti takisto ustúpili tvorbe väčšieho priestoru vo forme námestia na úkor zelene, čo vychádzalo z obáv urbanistov o aktívny život na námestí, ktorý nemá typický rámec, ktorý by inak vymedzila bloková zástavba. Napriek tomu, verejné priestranstvá v rámci projektu vytvoria rôznorodú mozaiku vo forme rozličných mikropriestorov, z ktorých niektoré by mali mať v istom ohľade aj charakter námestí. Zaujímavosťou parku má byť aj členitejší terén, čo je praktickým riešením aj vzhľadom na potrebu vytvoriť vjazdy do podzemných garáží čí prirodzenejšie vyznenie ulíc v kontakte s blokovou zástavbou. 

Prvé budovy v rámci projektu Čulenova New City Centre by mali byť hotové v roku 2018. Bratislava tak konečne získa nielen nové centrum a novú pulzujúcu štvrť, ale aj dielo svetovej architektky, hodné medzinárodnej metropoly. 

Zdroj/Source: Penta Investments
Zdroj/Source: Penta Investments
Zdroj/Source: Penta Investments
Zdroj/Source: Penta Investments
Zdroj/Source: Penta Investments
Zdroj/Source: Penta Investments
Zdroj/Source: Penta Investments
Zdroj/Source: Penta Investments

Fotografie z prezentácie. Photos from the presentation:


Architekt Igor Marko objasňuje koncept verejných priestranstiev. Architect Igor Marko explaining the concept of the public spaces.
Model zóny po dokončení, pohľad juhovýchodný. Model of the area after finishing, southeastern view.

Súčasný stav územia. Current status of the area:
Jurkovičova tepláreň. Jurkovič heating plant.
Projekt Panorama City od developera J&T Real Estate. Panorama City project by the developer J&T Real Estate.
Budova Elektrovodu by mala byť v rámci projektu asanovaná. Elektrovod building should be demolished.
____________________
After years of waiting, a landmark project of the rehabilitation of the abandoned industrial area in Mlynské Nivy neighborhood is finally revealed. The idea is causing public attention even from the beginning of development due to its size, location and architecture by Zaha Hadid Architects. Today, the developer Penta Investments oficially presented the project for the press and Bratislava YIMBY was not missing.

In the recent article we summarized the information about the project and wrote that we believe that this will be an extraordinary project for Bratislava. Today, we still think that same - it will be the most important development in Bratislava since Eurovea was finished. We already knew the most important features of Čulenova New City Centre - it will contain five towers of which three will be residential and two will be used for offices. There will be about 800 homes and more than 50.000 sqm of leasable office space. The so-called Jurkovič heating plant, the heritage building, will be reconstructed and used for the non-commercial use. The street level of all buildings will be used for retail, providing a vibrant life in the area, what is emphasized also by creating of public spaces of highest quality. The design of the exterior areas is also under guidance of Zaha Hadid Architects with consultation with Marko&Placemakers studio, what is a guarantee of the great quality of future park.

Construction of the first stage of the project will start in mid-2016 with two residential towers, which will be 105 metres tall, Next towers should follow shortly after in three more stages. Reconstruction of the heating plant should start together with the first towers. There are not exact details known about the prices of new homes, however, project is oriented on upper middle class. The area should also contain mre than 1100 parking lots in the first stage as well as pro-cyclist and public transport solutions. 

First buildings in Čulenova New City Centre should be finsihed in 2018. Bratislava will then finally get not only new city centre and a vibrant and modern neighborhood, but also a landmark designed by world-famous architect, worthy of international metropole.

(ag, foto: Fowner)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger koemntár
    Facebook komentár

1 komentárov:

  1. Chyba tam aspon 10 heliportov aby sa tam rano dostalo aspon sefstvo ...

    OdpovedaťOdstrániť