Bezručova Residence štartuje

Objekt pôvodne Okresnej sociálnej poisťovne, neskôr nemocnice, sa nachádza v dlhodobo zanedbanom, až v zúfalom stave. Funkcionalistická kultúrna pamiatka od architektov A. Balána a J. Grossmanna z rokov 1932-1939 sa však postupne dočká obnovy, počas ktorej okrem rekonštrukcie a nadstavby prejde aj čiastočnou zmenou funkcie. Objekt rozdelený na Bezručovu 3 a Bezručovu 5 by si mal zachovať aj pôvodnú funkciu polikliniky, okrem nej však pribudnú byty, administratíva a občianska vybavenosť. Realizácia projektu sa má začať už na jar roku 2016 a prvá etapa by mala byť hotová v druhej polovici roku 2018.

Bezručova 3

Na objekt Bezručova 3 má developer Bezručova Invest, s.r.o., už právoplatné stavebné povolenie. Budova bude nadstavaná o dve podlažia na 6 nadzemných podlaží, na ktorých ponúkne 58 bytov a 20 apartmánov. Developer medzičasom spustil predaj bytov a apartmánov v objekte Bezručova 3. Podľa aktuálneho cenníka, ceny na meter štvorcový presahujú aj hranicu 4 000 € s DPH, čo v sebe odráža výnimočnosť lokality, ktorou táto časť mesta bezpochyby je. Zákazníci si to očividne uvedomujú, lebo rezervovaná je už pomerne veľká časť bytov.

Bezručova 3. Zdroj/Source: Bezručova Invest

Bezručova 5

Druhá časť objektu, teda  Bezručova 5, je aktuálne na posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Prvotnou snahou developera bola realizácie hotela namiesto pôvodnej funkcie polikliniky. Táto snaha na prospech lokality našťastie nevyšla a dominantnou funkciou bude bývanie, ktoré zaberie 5. až najvyššie 9. nadzemné podlažie. Prvé dve nadzemné podlažia by malo zabrať wellness centrum. 3 až 4. nadzemné podlažie bude tvoriť administratíva. Objekt budu tvoriť aj dve podzemné podlažia, z ktorých 1. bude venované zdravotníckej funkcii a 2. bude slúžiť ako technické podlažie. Z dvojice budov je práve "päťka" zapísaná aj na zozname kultúrnych pamiatok. Oba objekty budú prepojené átriom od 1. nadzemného podlažia.

Bezručova 5. Zdroj/Source: Bezručova Invest

Funkčne pozmenený projekt môže prispieť k pozitívnemu rozvoju lokality. Na jednej strane sa eliminuje súčasný nevyhovujúci stav chátrajúceho objektu s mimoriadnou architektonickou, kultúrnou i výtvarnou úrovňou, na strane druhej sa prílivom nových a majetných obyvateľov zvýši komerčná hodnota okolia (tak bytov i prevádzok). Zachovanie zdravotníckej funkcie prospeje aj pôvodným obyvateľom. Nie je azda prehnané tvrdiť, že projekt Bezručova Residence je prejavom i ďalším katalyzátorom procesu, ktorý je v odbornej, no čoraz viac i populárnej diskusii známy pod názvom gentrifikácia. Dovolíme si teda predpovedať, že tento projekt mimoriadne pozitívne ovplyvní život, ako aj celkovú estetiku danej lokality, pričom nepredpokladáme, že cenovky budú v tomto prípade mimoriadnou prekážkou.

Centrálne átrium. Central lobby. Zdroj/Source: Bezručova Invest
_____________________
The reconstruction and conversion of the former County Social Insurance building, later hospital from the years 1932-1939, is finally coming, as developer Bezručova Invest announced the start of the construction works in Spring 2016 and also started the sale of flats in the first stage. Bezručova Residence, as is the project now known, will be an upscale mixed-use project consisting of 78 homes in the first stage (Bezručova 3) and 39 more in the second (Bezručova 5), offices, healthcare services and a wellness. We believe that this development will be a great contribution to this attractive and gentryfying neighborhood of Bratislavas Old Town district.

(pd, ag)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára