Novinky z mestských častí

Rok 2015 možno z hľadiska developmentu jednoznačne označiť ako mimoriadne významný. Hoci sa čas od času objavujú varovania, že trh sa môže začať prehrievať a môžeme sa vrátiť k pádu po roku 2008, zatiaľ to nie je poznať a pribúdajú stále nové a nové projekty prevažne rezidenčného charakteru. Dá sa konštatovať, že rozvoj sa koncentruje v niektorých lokalitách, nové zámery sú však ohlasované z takmer každej mestskej časti. V tomto prehľade sa zameriame na niektoré z menších nedávno ohlásených projektov aj z okrajovejších častí mesta.

V rámci Bratislava YIMBY už s pravidelnosťou píšeme o nových projektoch naviazaných na Račiansku ulicu. Ide aktuálne o najviac sa rozvíjajúcu časť mesta a k veľkému počtu projektov (Pri Mýte, Nové Slovany, Malé Krasňany, Ahoj Park, Kivikko a i.) sa čoskoro môže zaradiť ďalší s názvom Nové Vinice. Relatívne komorný rezidenčný projekt by mal vyrásť v blízkosti Námestia Biely Kríž a na trh priniesť 88 bytov a 25 apartmánov. Presný dátum realizácie zatiaľ nie je známy, developerom je spoločnosť World Trade, s.r.o. Za architektúrou stojí štúdio Archateliér, ktoré sa zatiaľ venuje skôr interiérom a menším projektom.
Zdroj:Archateliér
Zdroj: Archateliér

Výstavba napreduje aj v Ružinove, kde sa darí projektom štartovacieho bývania. Developeri využívajú na tieto účely staršie opustené objekty, ale aj niektoré nezastavané pozemky. Príkladom prvého prístupu je projekt Ružinovská Jednička, ktorá už je definitívne dokončená a už sa do nej sťahujú aj jej obyvatelia. V druhom prípade je príkladom CityHouse Ružinov v tesnej blízkosti Ružinovskej Jedničky, ktorý sa buduje a je na úrovni prvého nadzemného podlažia.
CityHouse Ružinov. Zdroj: Dewall Reality.

Ružinovská Jednička

Aktivita je hlásená aj z Podunajských Biskupíc. Pozdĺž Kazanskej ulice, ktorá tvorí centrálnu komunikáciu tejto mestskej časti a kde sa tradične koncentruje aj výstavba, rastú dva 8-podlažné objekty v rámci projektu "Bytové veže Kazanská". Developerom je spoločnosť Bencont Development, ktorá projekt prebrala od spoločnosti Kompleting, s.r.o., ktorá už predtým v podobnom duchu vybudovala pozdĺž Kazanskej niekoľko bytových domov. Súčasný projekt prinesie cca 80 bytových jednotiek a vzhľadom na súčasný postup výstavby sa dá dokončenie očakávať v druhej polovici roku 2016. Aj tento projekt z pera architektonickej kancelárie Modulor postupne rozvíja postupne sa formujúci mestotvorný obraz Kazanskej ulice. 
Zdroj: Modulor.

To však ešte nie je koniec rozvoju v tejto mestskej časti, keďže už dlhšie pripravovaný projekt Bytového komplexu Centrum má stavebné povolenie. V troch etapách by mal vzniknúť pomerne rozsiahly komplex pozostávajúci z desaťpodlažného domu s 81 bytmi na nároží Kazanskej a Uzbeckej ulice, na ktorý bude nadväzovať nižšia, 30-bytová budova so siedmimi podlažiami. V tretej etape pribudne ešte menší objekt s tromi podlažiami a 22 nájomnými bytmi, ktorý vznikne vo vnútrobloku. Developerom je spoločnosť Slovbyt-M. Na pozemku zatiaľ neprebieha žiadna aktivita, vzhľadom na dané povolenia by však mohla výstavba začať kedykoľvek. 

Zdroj: Avant Arch via TrendReality.
Situácia. Zdroj: Avant Arch.
Nové projekty sú ohlasované aj zo štvrtého bratislavského okresu, konkrétne z Dúbravky, kde by sa malo ďalej pokračovať v developmente na severnom okraji mestskej časti. Lokalita ťažiaca z blízkosti nákupného centra Dubrawa a Bory Mall i električkovej trate je v poslednej dobe mimoriadne atraktívnou, čo dokazuje výstavba projektov, ako sú Tarjanne, Tammi, Záhradné Vily a ďalšie. Do meniaceho sa rázu oblasti prispeje developer Corwin Capital (Blumental, Záhrady Devín) svojim rezidenčným projektom Dúbravy s cca 250 bytmi. Komplex pozostávajúci z ôsmich 7-podlažných domov mieri na strednú triedu a podľa predstáv developera by sa mal začať stavať v prvej polovici budúceho roku v podobe prvých dvoch objektov. Po architektonickej stránke ide o pomerne striedmy projekt, vzhľadom na lokalitu však vhodný a pri porovnaní s novostavbami v tesnej blízkosti na Agátovej a Dúbravčickej ulici vysoko nadpriemerný.
Zdroj: Corwin Capital.

Momentálne najaktívnejší bratislavský developer, spoločnosť J&T Real Estate, zatiaľ ďalej rozvíja svoje aktivity v Devíne. V jednej z najmenších mestských častí so zachovaným vidieckym charakterom a zástavbou vyššieho štandardu reaguje na úspech svojho projektu Zelené Terasy, kde už k predaným a dokončeným domom pridáva ďalší rodinný dom a tri bytové domy s deviatimi bytmi. Ich realizácia by sa mala začať čoskoro, dokončenie developer očakáva začiatkom roka 2017. Stavebný ruch v tejto lokalite však ešte zrejme nejakú dobu potrvá, keďže v rámci Zelených Terás sú predávané aj pozemky pre individuálnu výstavbu.
Zdroj: J&T Real Estate.
Konkurenciou pre devínsky projekt môže byť projekt real estate divízie spoločnosti Penta, ktorá si taktiež môže pripísať úspech v prípade predaja radových rodinných domov v zóne Záhorské sady. Prvá i druhá etapa sú vypredané a preto developer nadväzuje treťou etapou v podobnom duchu, ktorá prinesie dvanásť rodinných domov, ktoré by mali opäť vyjsť z pera architektonického štúdia Office 110. Vysokú kvalitu doteraz zrealizovaných domov podčiarkuje fakt, že prvá etapa projektu bola nominovaná na ocenenie v kategórii Rodinné domy v súťaži CEZAAR (Cena za architektúru). Jozef Šimek, Sales manager v Penta Investments, uvádza, že dokončenie výstavby tretej etapy je plánované na druhý kvartál 2016. Aj v Záhorských sadoch sú vyčlenené pozemky pre rozsiahlu individuálnu výstavbu, na ktorých aktuálne rastie cca 20 domov. Pôvodný zámer pracoval s návrhmi víl od svetových ateliérov, dúfajme, že aj skutočné realizácie budú vkusné a vhodne doplnia prostredie, v ktorom je vytvorený potenciál pre vysoko kvalitnú architektúru.
Zdroj: Penta Investmens.
Zdroj: Penta Investmens.

Nakoniec je novinka hlásená aj z najväčšej mestskej časti (počtom obyvateľov), Petržalky, kde by sa čoskoro mala naplno rozbehnúť druhá fáza projektu Petržalka City označená ako Petržalka City B. O tejto druhej fáze sme už svojho času na Bratislava YIMBY informovali, developerské konzorcium Lentimex Development a Sollaris Development však už pristupuje k predbežnému predaju bytov. Predpokladáme, že čoskoro budú zverejnené aj ďalšie podrobnejšie informácie, bohužiaľ developer nereagoval na naše otázky. Na pozemku západne od zrealizovanej prvej fázy projektu v súčasnosti už rastie stavebný plot.
Zdroj: Petržalka City.

Celkový rozvoj mesta teda neustáva. Je potešiteľné, že ten sa neobmedzuje len na centrum, ale aj na odľahlejšie mestské časti, ktoré dosiaľ majú rozvojové rezervy. Príklady projektov v Podunajských Biskupiciach a na severe Dúbravky, postupná zástavba centrálneho pásu v Petržalke či oživovanie Ružinovskej ulice sú pozitívnymi javmi, ktoré prispievajú k formovaniu Bratislavy s vyššou kvalitou mestského života, ktorej tajomstvo sa skrýva vo vzájomnej blízkosti ľudí a ich aktivít. Zároveň však takýto vývoj kladie čoraz väčší dôraz na kvalitu verejných priestranstiev, "javísk" súkromného, verejného i občianskeho života, ktorých význam bude v budúcnosti len stúpať. Veríme, že súčasné obdobie aktívneho developmentu, spôsobeného lacnými hypotékami a vysokým dopytom (hoci čiastočne odloženým dopytom z čias krízy) teda potrvá čo najdlhšie, zároveň však dúfame, že väčší počet obyvateľov v daných lokalitách vyvolá aj oveľa väčší tlak na kvalitu daného prostredia. Len samotná hustota totiž ku kvalitnému životu nestačí.

Nezabudnite si nové projekty pozrieť aj v našej mape bratislavských projektov.

___________________


Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára