Čulenova: Čo zatiaľ vieme. Čulenova New City Centre: What we know so far

Jeseň 2015 by v bratislavskom developmente mala priniesť jednu veľkú udalosť: Z rysovacích dosiek a kancelárii developerskej spoločnosti sa konečne na verejnosť dostanú informácie o projekte Penta Investments, Čulenova New City Centre. Masívny projekt, ktorý bude tvoriť jadro novovznikajúceho centra mesta východne od toho súčasného, zásadne zmení panorámu i obraz Bratislavy. V dosiaľ najkvalitnejšie obsadenej architektonickej súťaži od vzniku nezávislého Slovenska zvíťazil ateliér Zaha Hadid Architects, vedený architektkou Zahou Hadid, držiteľky Pritzkerovej ceny za architektúru ("architektonický Oscar") a jednou z najvplyvnejších žien sveta. Nie je preto celkom prehnané tvrdenie developera, že Bratislava sa týmto zaradí medzi svetové metropoly. Kým sa projekt reálne o približne mesiac predstaví, zhrňme si najdôležitejšie informácie, ktoré zatiaľ máme.

Zdroj/Source: GC-VFX.

Projekt sa začne realizovať v roku 2016

Na základe informácii z pripomienkovania EIA aj opatrných náznakov v médiách sa ako najskorší možný začiatok realizácie projektu spomínal marec 2016. Už v minulosti sa však objavilo viacero termínov, ktoré sa nenaplnili, najmä kvôli škandalózne pomalému postupu mesta pri vydávaní záväzného stanoviska k zámeru. Vzhľadom na súčasnú situáciu na bratislavskom realitnom trhu, kedy sa prejavuje odložený dopyt z čias krízy a lacné hypotéky a developeri sa snažia čo najskôr na trh uviesť svoje projekty, by bolo nanajvýš logické, keby sa Penta snažila zachytiť tieto dobré časy a prísť so svojim projektom. Dohady, či to tak bude, však rozptyľuje samotná spoločnosť, keď sa na Twitteri Penty objavili fotografie zo štúdia Zahy Hadid a informácia, že v novembri čaká Bratislavu "návšteva svetovej celebrity". To môže znamenať jedine fakt, že Penta zároveň so Zahou Hadid predstaví projekt verejnosti, k čomu by len ťažko došlo, ak by realizácia nemala začať čoskoro.


Projekt prinesie v prvej fáze hlavne byty

Taký rozsiahly projekt, ako je Čulenova, sa zvykne fázovať a že k tomu príde aj v tomto prípade, prízvukuje aj samotná Penta. V prvej etape by teda mali vyrásť tri rezidenčné veže s 31 podlažiami, výškou 103,8 metra a s viac ako 800 bytmi. Prvá fáza by mala byť hotová v roku 2019. Medzičasom sa už v kuloároch šíria aj informácie o samotných bytoch. Konštrukčné riešenie medzibytových i bytových priečok, narozdiel od neďalekej Panorama City, bude pevné, nie teda zo sádrokartónu, čo je pre stavebníka menej náročný spôsob. Developer Čulenovej však od Panorama City zrejme odsledoval cenotvorbu, lebo aj napriek lokalite, vybavenosti a architektúre by cena bytov nemala presiahnuť 3000 eur na meter štvorcový. Náznaky svedčia aj o pomerne vysokom štandardnom prevedení bytov, dôkazom sú napríklad vonkajšie tieniace lamely alebo stropné chladenie bytov. 

Celá zóna bude niesť rukopis Zahy Hadid

Zverejnené nákresy z EIA nevyzerali veľmi vábne, developer však neustále uisťuje, že aj napriek možnej ekonomizácii projektu bude typický štýl Zahy Hadid, efektná futuristická a organická architektúra a využitie autorkinej obľúbenej bielej farby, v prípade Čulenovej zreteľný. „Bývanie vo vežiach bude pre nových obyvateľov predstavovať skvelú lokalitu v centre mesta, nadčasovú architektúru od svetoznámeho ateliéru Zaha Hadid Architects a kvalitné dispozície s výhľadom na Bratislavský hrad a Staré mesto. To všetko uprostred nového veľkého mestského parku, ktorý rovnako pripravuje víťazný ateliér,“ hovorí Michal Padych, Senior Business Development manažér v Penta Investments. Tento park by mal byť vyvýšený oproti terénu a aj v tomto prípade zaznievajú z rôznych zdrojov ohlasy, že kvalitné verejné priestranstvá by mali tvoriť jednu z hlavných konkurenčných výhod projektu. V krátkom slede tak vyrastú v blízkosti seba dva nové kvalitné parky, jeden v zázemí projektu Panorama City a ďalší v rámci Čulenovej. Zelená plocha by mala vyrásť aj na prázdnom pozemku na Landererovej, patriacom Slovenskému národnému divadlu.
Zdroj/Source: Penta Investments.

Administratíva sa odsúva na neurčito

Projekt Čulenovej bude okrem bytov a obchodov obsahovať aj administratívnu časť - malo by ísť o dve veže s celkovou podlažnou plochou cca 55 000 metrov štvorcových. Narozdiel od priaznivej situácie na trhu bytov, v prípade kancelárii to je horšie. Developeri v blízkej dobe vrhnú na trh ďalšie desaťtisíce metrov štvorcových nových priestorov - medzi najväčšími projektami sú ďalšie fázy Twin City, Panorama Business, UniQ Staromestská, Westend Plazza a i., z ktorých sú už niektoré vo fáze realizácie. Tieto sú vo veľkej miere určené pre vopred zazmluvnených nájomcov, ktorí sa presúvajú z iných administratívnych centier a stavať špekulatívne sa nevypláca. Preto nie je pravdepodobný predpoklad, že by Penta začala v skorej dobe stavať aj kancelársku časť. Každopádne, keby sa situácia zmenila, developer má v rukách kladné stanovisko k prvej z veží. Podľa zámeru by mala mať 29 podlaží a výšku 115 metrov, čo by z nej robilo najvyššiu budovu na Slovensku.
Zdroj/Source: Penta Investments.

Jurkovičova tepláreň sa bude rekonštruovať

Súčasťou areálu na Čulenovej ulici je aj budova historickej teplárne, ktorá je podľa jej autora Dušana Jurkoviča nazývaná aj Jurkovičova tepláreň. Obavy o jej osud, v kontexte zániku väčšiny industriálnej architektúry v okolí, sa však ukazujú ako neopodstatnené. Developer plánuje budovu rekonštruovať. „Súčasťou projektu Čulenova aj rekonštrukcia fasády historickej budovy Jurkovičovej teplárne, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou,“ potvrdzuje Miroslav Hrušovský, Senior Development manažér v Penta Investments. Pôvodné zámery počítali s tým, že budova by mala slúžiť kultúre, pravdepodobne ako galéria moderného umenia. Toto však spoločnosť zatiaľ pre Bratislava YIMBY nevedela potvrdiť. Rovnako nie je známe, ani či sa bude budovať prístavba, viditeľná na vizualizáciách. Zmieňovaná rekonštrukcia fasády by sa však mala realizovať už v rámci prvej etapy projektu.
Zdroj/Source: Penta Investments.

Dosiaľ zverejnené vizualizácie nie sú definitívne

Vizualizácie, ktoré možno vidieť aj v tomto článku, nie sú definitívne, aktuálne developer pripravuje novú verziu. Predpokladáme, že tieto budú zverejnené počas oficiálneho predstavenia projektu, ktoré by, ako nám už je známe, malo prebehnúť začiatkom novembra. Zároveň očakávame aj nový, marketingovo vhodnejší názov zámeru.

Čulenova New City Centre bude výnimočný projekt 

Pevne tomu veríme a s napätím čakáme na začiatok novembra. Necelý mesiac ostáva do odhalenia najvýznamnejšieho bratislavského projektu od dokončenia Eurovei. Sledujte Bratislava YIMBY, kde sa nepochybne ukážu všetky aktuálne novinky a vizualizácie týkajúce sa tohto ohromujúceho zámeru.

Zdroj/Source: Penta Investments.
_____________________
Autumn 2015 should bring one great event in Bratislava development: Čulenova New City Centre, a landmark project of Penta Investments, should be officially presented before the public. This development, which will be the heart of the now-forming CBD, is the result of the largest architecture competition in the history of independent Slovakia. The winner was the office Zaha Hadid Architects, led by Zaha Hadid, laureate of Pritzker Prize and one of the most influential women in the world. In this article, we sum up all the information we got about this project so far.

Construction of Čulenova New City Center project will start in 2016. This date was already presented before, however, due to delays caused mostly by the city offcials, many doubted, if it really starts on the planned time. Now, all the doubts are gone, when Penta announced on its Twitter, that in November 2015, a global celebrity should visit Bratislava, with a hashtag of Čulenova project. That can only mean that Zaha Hadid will come in person to officially present her project. 

Čulenova project will be composed of two stages. First stage will be mostly residential, containing more than 800 homes in three towers with height ranging from 104 to 109 meters and 31 floors. This stage should be finished in 2019. Next stage is formed of two office towers, around 115 metres tall (that will make them the tallest buildings in Slovakia), however, regarding the situation on the office market, the dates are not yet known. Another part of the project is the reconstruction of the facade of the so-called Jurkovič's Heating Plant, named after one of the most important architects of Slovak history, Dušan Jurkovič, who is also author of this structure. Reconstruction of the facade will happen in the first stage of the project altough it seems the developer is not yet sure, what will be the use of the building. According to the older statements, it should host a cultural institution, probably a gallery of modern art. 

The visuals published also in this article are not final, the developer is preparing new renders which will be presented probably next month. However, the design of the area should still bear typical signs of Zaha Hadid's architecture, like organic and futuristic shapes and her affection for the white colour. Another asset of the project should be the great quality of public spaces around the bulidings - new park should cover several thousands square meters. In a short time will Bratislava get two new parks next to each other as the new park will be created next to Panorama City project as well. 

In Bratislava YIMBY we believe that Čulenova New City Centre will be an extraordinary and great project. Follow us to get all the newest information about this wonderful development. 


Zdroje/Sources: Penta Investments, EIA, TrendReality

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára