Construction update: Záhrady Devín, 25.10.2015

Nedávno sme sa pozreli na stavebnú aktivitu v odľahlejšej, ale nemenej atraktívnej mestskej časti Devín. V doteraz pomerne neobjavenej časti Bratislavy sa naraz realizujú, resp. dokončujú tri projekty. V takejto konkurencii musia developeri o zákazníka bojovať aj menej tradičnými, ale o to príjemnejšími metódami, čo je v tomto prípade Deň otvorených dverí na stavbe. K tomuto kroku pristúpila spoločnosť Corwin Capital (Blumental, Dúbravy), pracujúca na projekte Záhrady Devín, ktorý verejnosti sprístupnila počas posledného víkendu.


Záhrady Devín sú tvorené dvomi časťami. Prvou z nich je séria 22 viladomov, z ktorých každý obsahuje tri byty, v južnej časti pozemku. Tieto by mali byť aj dokončené ako prvé, a to už v prvej polovici roku 2016. Vyššie vo svahu vzniklo 42 pozemkov pre individuálnu výstavbu. Súčasťou zámeru je aj realizácia parku, ktorý má podľa ambícií tvorcov konceptu, menej známeho architektonického ateliéru Team-T, slúžiť ako priestor pre tvorbu komunity v rámci budovanej lokality. Na základe zverejnených materiálov sa projekt ukazoval ako veľmi sľubný, ako však vyzerá realita?

Základný urbanistický koncept sa nevymyká štandardu budovaných suburbánnych zón individuálnej výstavby. To znamená predovšetkým vytváranie slepých ulíc, čo je veľmi nevhodný prístup z hľadiska budúceho rozvoja, hoci na druhej strane vznikne prepojenie s Lomnickou ulicou. Nedostatky dopravného riešenia môže aspoň čiastočne vyvážiť kvalita verejných priestranstiev, v prípade ktorej však zatiaľ nie je veľmi čo hodnotiť, azda len šírku chodníkov, ktorá je veľmi nedostatočná, na druhej strane však treba oceniť vôbec ich existenciu, čo vôbec nie je v podobných projektoch samozrejmosťou (!). Vizuálnu kvalitu prostredia narúšajú aj parkovacie miesta, ktoré sa z dôvodu šetrenia nákladov realizovali na povrchu. Veľké očakávania máme od budúceho parku, ktorý sa však zatiaľ nerealizuje. Pozitívom je fakt, že budovaná zóna rešpektuje morfologické danosti terénu, je budovaná po vrstevniciach, čo prispeje k prirodzenejšiemu pôsobeniu celej zástavby, ale aj prevedenie oplotení, ktoré by mali byť nižšie a vo forme prípadnej zelene.

Samotné viladomy (individuálne domy sa zatiaľ nepredávajú tak dobre a ani tam zatiaľ nesledujeme aktivitu) však pôsobia kvalitným dojmom. Príjemné dispozície, hlavne v bytoch na prízemí (v bytoch na poschodí ešte dispozície prejdú zmenami) a kvalitné materiály v spojení s dobrým zasadením do lokality vytvárajú potenciál pre kvalitný produkt. Vo svojom výsledku viladomy predstavujú celkom zaujímavý kompromis medzi mestským bývaním v byte a komfortom rodinného domu. Najlepšiu predstavu si však spravte už sami na základe našej rozsiahlej galérie.


___________________
The borough of Devín, an attractive suburb of Bratislava, is amidst of a massive development - three projects are under construction at the moment what means that developers need to attract the potential clients in many different ways. That is also the case of Corwin Capital, developer of the project Záhrady Devín (Devín Gardens), who organized an Open Day at the construction site with the first model house already finished. Visit at the site gives us quite a good idea how the project, consisting of 22 urban villas (each with three flats) and 42 lots for the individual housing, will look like. Individual houses and the park are not yet finished, however, urban villas are presenting a good level of used materials and floorplans. These villas can be a good compromise between the livinig in the city and comfort of a single family home. Another part of the residential area should be a new park serving as the community hub. Author of the design is the lesser-known studio Team-T. First part of Záhrady Devín (urban villas) should be finished in 2016.

(ag, foto: fowner)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára