Novinky zo Slnečníc. News from Slnečnice

Slnečnice - Južné Mesto sú svojim celkovým konceptom najucelenejším a najrozsiahlejším zámerom výstavby novej mestskej štvrte v Bratislave. Projekt pozostávajúci z dvoch častí - Viladomy a Mesto - sa naštartoval už pred pár rokmi výstavbou prvých piatich bytových domov a 72 rodinných domov. V súčasnosti sú v rámci časti Viladomy vo veľmi vysokom štádiu rozpracovanosti (či vidno aj na update Bratislava YIMBY zo 7.6.2015) ďalšie tri bytové domy (označené ako S4, S5 a S6) a pracovať sa začalo na Viladomoch S7 a S8. Výstavba sa začala už aj v Zóne Mesto, kde sa stavia bytový dom A1. Projekt nesie architektonickú pečať štúdia Compass.

Okrem toho developer Cresco v rámci projektovej prípravy zverejňuje ďalšie zámery. Zatiaľ najaktuálnejšou časťou Slnečníc, ktorá sa objavila v pripomienkovaní EIA, je projekt Sport & Retail Parku Slnečnice, ktorý zásadne rozšíri ponuku služieb a možností trávenia voľného času v oblasti. Obchodné centrum bude pozostávať z dvoch jednopodlažných halových objektov a rozdelené bude na nákupnú časť a športovo-rekreačnú časť. Prenajímateľná plocha bude vyše 5000 štvorcových metrov. Súčasťou športovej časti bude bowlingové centrum, fitnesscentrum, ale aj variabilný priestor voľnočasového centra. Objekty má doplniť exteriérový park, ktorý sa naplní na plánovanú centrálnu zelenú os Zóny Mesto. Presný začiatok výstavby závisí od vydania príslušných povolení, podľa vyjadrenia developera pre portál TrendReality.sk by však tento strip-mall mal byť otvorený do konca roku 2016. 

Zdroj/Source: EIA.
Zdroj/Source: EIA.
Situácia. Situation. Zdroj/Source: EIA.

Ďalším zverejneným zámerom je výstavba štyroch 6- až 7-podlažných bytových domov s 331 bytmi v zóne nazvanej C0, nachádzajúcej sa oproti prvej etape Slnečníc, na mieste súčasného umelého kopca (ide o skládku stavebného odpadu z obdobia výstavby Petržalky).  Domy sú usporiadané do bloku, vnútri ktorého sa bude nachádzať park, pričom zaujímavosťou je umiestnenie bazéna. Podľa zámeru, s občianskou vybavenosťou sa neráta. 

Zdroj/Source: EIA.

Slnečnice - Južné Mesto sú projektom kontrastov. Na jednej strane je očividné, že nová štvrť bude veľmi priateľsky naklonená voči individuálnej automobilovej doprave, čo je trend v moderných západných metropolách už prekonaný a v prípade Slnečníc sa to prejavuje v obrovských plochách vyčlenených pre parkovanie (A to v prevažnej väčšine na povrchu). Za rizikový možno považovať aj sklon k uniformite (teda chýbajúca architektonická variabilita), čo je dôsledok toho, že jedno štúdio v rámci projektu zodpovedá úplne za všetko. Na druhej strane, čo oceňujeme, je snaha developera o budovanie komunity, čo je zrejmé nielen z jeho aktivít (organizovanie kultúrnych podujatí pre obyvateľov Slnečníc), ale aj urbanizmu, architektúry a pripravovaných stavebných zásahov. Ak sa Cresco, inak autor zaujímavých projektov UniQ Staromestská či UniQ Majakovského, chýb a rizík vyvaruje, mohla by z výstavby Slnečníc profitovať nakoniec celá Petržalka.

Zdroj/Source: EIA.
Celkový pohľad. General view. Zdroj/Source: EIA.
________________________
Construction of the project Slnečnice - South City continues as three new houses in the part of Slnečnice called "Viladomy" (Villas) are nearing completion and construction of another four houses has started. The part of Slnečnice called "City" is now under construction as well. Developer Cresco (UniQ Staromestská, UniQ Majakovského) intends to build whole new city-quarter. Another addition will be strip-mall styled Sport & retail park (should be finished by the end of 2016) and a complex of four 6- to 7-storey buildings with 331 homes. Whole city quarter is designed by the architecture office Compass Architekti.  

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára