Construction update: Malé Krasňany, 17.9.2015

Z množstva projektov pozdĺž Račianskej ulice sú Malé Krasňany ďalším, ktoré sa už začali, resp. začínajú realizovať. Pomerne rozsiahly rezidenčný komplex sa bude nachádzať v tesnej blízkosti iného rezidenčného projektu, Kivikko, od developera YIT Reding, a zároveň priamo za centrálou tejto spoločnosti. Malé Krasňany sú však projektom developera Lucron, ktorý v Bratislave postavil projekty Eden Park a Rezidencia Jaskový Rad a chystá Nové Slovany. V rámci Malých Krasnian sa zatiaľ rozbehla výstavba prvých dvoch domov, ktoré by mali byť hotové na jeseň/zimu 2016 v prípade prvého domu a na jar 2017 v prípade druhého (hoci označeného číslom 3). 

Existujúce vizualizácie zatiaľ zobrazujú celkový koncept piatich zalamovaných domov so šiestimi až siedmimi nadzemnými podlažiami. To sa však má zmeniť, keďže developer predložil na posudzovanie EIA isté zmeny v projekte, z ktorých najvýraznejšia sa týka rozdelenia domu č. 2, v materiáloch označovaného ako Seniorhouse, na dva polyfunkčné objekty s občianskou vybavenosťou v parteri. Vo svojom výsledku by po dokončení mali Malé Krasňany priniesť 333 bytov a 169 apartmánov a k tomu dohromady 671 parkovacích miest prevažne v podzemných garážach. 

Z nášho pohľadu je projekt svojou mierkou, urbanizmom i architektúrou v danom území vhodný, za dizajnom stojí rovnako ako v inom projekte developera (Nové Slovany) duo Šujan_Štassel. Lucron okrem toho plánuje priniesť rozličné benefity, z ktorých najvýraznejší bude zrejme výstavba segregovanej cyklotrasy a chodníka, ktorá prepojí Račiansku ulicu s Malokarpatskou cyklotrasou v podhorskom páse medzi vinohradmi, čo umožní budúce komfortné napojenie na populárnu cyklotrasu Jurava. Najzásadnejším problémom je (tradične) doprava, keďže Račianska ulica je už dnes kapacitne na hrane. V tomto ohľade je veľkou výhodou blízkosť električkovej trate a zastávky, hoci s pomerne komplikovaným prístupom. Možno by developer v rámci svojho programu verejnoprospešných opatrení mal pridať aj vyriešenie tohto problému.

Pôvodná vizualizácia. Original render. Zdroj/Source: Lucron.
Nová vizualizácia. New render. Zdroj/Source: EIA.
Nová cyklotrasa prepojí Račiansku ulicu s vinohradmi. New bikepath will conncet Račianska st. to the vineyards.
Zdroj/Source: Lucron.____________________
Another project near Račianska street and next to the recently updated project Kivikko starts rising. Malé Krasňany by Lucron Development (author of the future development Nové Slovany) will bring 333 flats and 169 studios in the residential complex consisting of six houses with six or seven floors. First building should be finished by Autumn/Winter 2016, another in Spring 2017. Thanks to the reasonable level of architecture and scale, as well as the several benefits (including building of the bikepath), we believe that this project might be an improvement to the locality. Malé Krasňany are designed by Šujan_Štassel, who are also authors of the design of aforementioned Nové Slovany. 


Zdieľať na Google Plus
  Blogger koemntár
  Facebook komentár

4 komentárov:

 1. Dlhšie už sledujem tento projekt, je to jedna z alternatív môjho budúceho bývania, vyzerý to super. Mám ale jednu otázku, vie mi niekto poradiť, ako to tam je s hlučnosťou, hlavne čo sa týka električkovej trati?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Z EIA:

   Ochrana pred hlukom
   Imisné hladiny hluku z dynamickej dopravy pred oknami bytov navrhovaného obytného súboru neprekračujú
   prípustné hodnoty, stanovené pre III. kategóriu chránených území v žiadnom referenčnom intervale
   deň, večer a noc. Dodržanie zvukovoizolačných vlastností konštrukcií obvodového plášťa podľa požiadaviek
   STN 73 0532 je však nevyhnutná podmienka pre následné splnenie prípustných hodnôt určujúcich veličín
   hluku aj vo vnútornom priestore obytných miestností v zmysle požiadaviek zákona č. 335/2007 Z.z. Nakoľko
   nočné hodnoty dopravného hluku na východnej fasáde bytového domu č. 1 a Polyfunkčných domov 2A,
   2B sa najmä na vyšších podlažiach približujú k prípustným hodnotám, pre zabezpečenie dostatočného
   hlukového komfortu a zároveň aj požiadaviek na dostatočnú výmenu vzduchu v obytných miestnostiach sa
   odporúča pre tieto objekty na východných fasádach aplikovať vhodný systém alternatívneho vetrania (napr.
   pomocou fasádnych akusticky tlmených vetracích mriežok).
   Základnou podmienkou pre splnenie prípustných hodnôt určujúcich veličín hluku vo vnútornom priestore
   obytných miestností je dodržanie všetkých antivibračných zásad pri inštalácii hlukovo dominantných komponentov
   technických zariadení budov vo vnútri budov a zabezpečenie dostatočne vysokej nepriezvučnosti
   medzibytových deliacich konštrukcií v zmysle STN 73 0532.
   Na základe predikcie, vykonanej v akustickej štúdii Obytného súboru Malé Krasňany v Bratislave (EnA
   Consult, s.r.o., Topoľčany, Ing. Vladimír Plaskoň, Topoľčany 2013) pre posudzovaný stupeň dokumentácie
   pre územné rozhodnutie je možné konštatovať, že predkladaná výstavba spĺňa ustanovenia vyhlášky Ministerstva
   zdravotníctva SR č. 549/2007 Z.z. a je realizovateľná.

   Odstrániť
  2. My sme sa tam z tohto dovodu boli pred časom s manželom pozriet, lebo oficialne testy su sice pekne, ale niet nad to sa presvedcit osobne, no a boli sme velmi milo prekvapeny. Stavba nebude priamo pri el. trati, je to v podstae v zakryte za tou YIT budovou, takže to nebol žiaden strasny rachot. Verim tomu, ze ked budu Krasnany stat, budu tam moderne plastove okna, tak problem s hlukom nebude absolutne ziaden. Pre nas su krasnany momentalne moznost cislo jedna. Dufam ze moja rada aspon trocha pomohla :) :)

   Odstrániť
  3. Električky (aspoň cez deň) veľmi nepočuť, za to rozbiehajúce sa vlaky tam počuť celkom slušne. Tak ale zatiaľ je to tam len holá planina, takže ak sa to zastavia, môže byť šírenie zvuku iné. V bytoch najbližšie k električkovej vozovni ich však zrejme bude počuť aj potom.

   Odstrániť