Ďalšia časť projektu na Čulenovej sa odhaľuje

Najambicióznejší projekt v Bratislave, Čulenova New City Centre od developera Penta Investments, sa pomaly hýbe dopredu. Na pripomienkovaní EIA sa objavila tretia obytná veža, ktorá bude predstavovať druhú etapu obytného súboru Čulenova. Tá priamo nadviaže na prvú etapu, v rámci ktorej plánuje developer vybudovať dvojicu identických veží s 33 nadzemnými podlažiami a výškou 109 metrov a 584 bytmi. V druhej etape by mala byť vybudovaná veža s 32 podlažiami a výškou 104 metrov, pričom by mala na trh priniesť ďalších 268 bytov. Okrem toho budú vybudované aj nižšie pavilóny so službami a rozsiahly park.


Zatiaľ posledná známa celková podoba projektu Čulenova. Zdroj: Penta Investments via TrendReality.sk.

V dokumentoch predložených na posudzovanie vplyvov na životné prostredie investor optimisticky ráta so začiatkom výstavby prvej etapy v marci 2016 a druhej etapy v auguste 2016, celkovo však má projekt Čulenova výrazný problém so získavaním povolení. Vydanie záväzného stanoviska mesta Bratislava pre úplne prvú súčasť komplexu, ktorou mala byť administratívna budova v južnej časti pozemku, trvalo takmer 2,5 roka, pričom mesto svoju pomalosť ospravedlňovalo zložitým posudzovaním a infantilnými výhovorkami typu "výškové budovy navádzajú k tomu, aby ste k nim išli a zrazu zistíte, že sú tam len administratívne budovy, v ktorých sídlia súkromné firmy a Vy zostanete sklamaný." V kontraste s tým vznikajú v lokalite mnohé nové projekty, vrátane výškových budov, ktoré s rýchlosťou získania záväzných stanovísk nemali žiaden problém, hoci pri porovnaní s projektom Čulenovej prinášajú len priemernú či diskutabilnú kvalitu architektúry alebo nových verejných priestranstiev.

Ako prvá sa mala pôvodne stavať administratívna budova. Zdroj: Penta Investments.

Projekt Čulenova New City Centre je totiž výsledkom nepochybne najlepšie obsadenej architektonickej súťaže na Slovensku od získania nezávislosti. Tej sa zúčastnili špičkové európske i svetové architektonické ateliéry, napríklad Dominique Perrault Architects, Bother Richter Teherani Architekten, Neutelings Riedijk alebo Zaha Hadid Architects. Posledný menovaný ateliér sa stal aj víťazom. Tím okolo architektky Zahy Hadid, držiteľky prestížnej (okrem iných) Pritzkerovej ceny, predstavil koncepciu organických siedmych veží zoskupených okolo centrálnej budovy tzv. Jurkovičovej teplárne, ktorá sa má po rekonštrukcii premeniť na kultúrne centrum (pravdepodobne galériu). Medzičasom sa plány mierne okresali a zo siedmich veží ostalo päť, čo však koncepcii dodalo vzdušnosť a ešte väčšiu eleganciu. Každopádne, v tomto čase už developer narazil na vyššie zmienené problémy. 

Obávame sa, aby výsledkom predlžovania termínov a teda finančných strát pre developera nebolo zníženie z nárokov na kvalitu architektúry jednotlivých objektov. Bratislava by tak (opäť) vlastnou hlúposťou premrhala vynikajúcu šancu na vybudovanie projektu svetovej kvality.

Zjednodušenie architektúry? Zdroj: EIA.
Situácia. Zdroj: EIA.
_________________

Zdroj: EIA
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára