Boom v Devíne

Devín, patriaci medzi najmenšie mestské časti s niečo vyše tisíc obyvateľmi, sa dlhodobo vyhýbal výstavbe a novému developmentu, čím si vo veľkej miere zachoval svoj vidiecky charakter. To však dnes už neplatí. Prvým väčším projektom na území mestskej časti sa stali Zelené Terasy od J&T Real Estate na svahu oproti Hradu Devín. V prvej etape developer postavil 12 typových domov, v rámci druhej etapy predáva 57 pozemkov určených na individuálnu výstavbu, voľných je posledných 16. Tie pri spustení predaja stáli 300€/m², aktuálne je na všetky pozemky 15% zľava a ich cena sa pohybuje na úrovni 255€/m².
Za veľké plus vnímame lokalitu, domy a pozemky sa nachádzajú v príjemnej lokalite s výhľadom na Devínsky hrad a na Rakúsko v tesnom dotyku s Devínskou Kobylou. Za negatívum považujeme nízku architektonickú úroveň domov postavených developerom v rámci prvej fázy. Veľkou škodou je aj nevyužitá svahovitosť terénu pre zaujímavejšie riešenie domov. Taktiež za nie najvhodnejšie považujeme umiestňovanie stĺpov VO do stredu chodníka a bariérovosť prechodov pre chodcov.

1. etapa, 12 typových domov postavených developerom.
Pozemky v projekte Zelené Terasy.
Aktuálny stav (9.7.2015):
Nešťastné umiestnenie stĺpu VO doprostred chodníka.
Pohľad na 1. fázu projektu Zelené Terasy.
Pohľad na 1. fázu projektu Zelené Terasy.
Pohľad na 1. fázu projektu Zelené Terasy.
Pohľad na 1. fázu projektu Zelené Terasy.
Pohľad na 1. fázu projektu Zelené Terasy.
Jeden z domov vybudovanom na pozemku určenom na individuálnu výstavbu.

Pohľad na 1. fázu.


Absentujúca bezbariérovosť prechodov pre chodcov v projekte.



Druhým najväčším projektom na Devíne sú Záhrady Devín od developera Corwin Capital, ktorý v súčasnosti v Bratislave developuje projekt Blumentál medzi Radlinského a Mýtnou ulicou. Hoci lokalita tohto projektu nie je až tak dobrá, ako tomu je v prípade Zelených Terás, developer tento mierny hendikep v porovnaní s konkurenciou vyvážil filozofiou projektu. Projekt je taktiež rozčlenený na fázy. V rámci prvej, ktorú developer aktuálne už buduje, ponúkne 66 bytov v 22 trojpodlažných vilách, pričom byty na prízemí disponujú predzáhradkou a byty na treťom podlaží terasou. Táto etapa bude situovaná bližšie k Devínskej ceste, za devízu považujeme hmotové členenie, mierku domov ako aj tehličkovú fasádu, ktorá vyplýva z vizualizácie, dúfame, že ju developer dodrží. Druhá etapa ponúkne, tak ako susedný projekt od J&T RE, pozemky na individuálnu výstavbu domov v celkovom počte 42 s rozlohou od 480 do 860 m². Príjemným a zároveň vítaným prekvapením je vzdanie sa zisku developera z časti pozemku a vytvorenie malého parku na území projektu. Týmto krokom developer vytvorí priestor pre socializáciu a vzájomnú interakciu nových obyvateľov, čo spríjemní aj danú lokalitu.

Záhrady Devín 1. etapa.
 Záhrady Devín 1. etapa.
Záhrady Devín.
Park v projekte Záhrady Devín.

Park v projekte Záhrady Devín.
Aktuálny stav (22.6.2015), foto: Corwin Capital
Aktuálny stav (22.6.2015), foto: Corwin Capital



Posledným projektom, ktorý by sme radi spomenuli, je Condominium Devín od spoločnosti Apollo Group, blízkej staromestskému poslancovi Martinovi Borguľovi. Projekt s pôvodným názvom Citadela Vista (od Exom Group) sa nachádza v centre mestskej časti v lokalite bývalého futbalového štadióna ŠKP Devín, neskôr presťahovanom do Dúbravky už pod názvom ŠKP Dúbravka. Projekt 15 rodinných domov v cene od 495 000€ s DPH počíta aj s vybudovaním objektu občianskej vybavenosti pri vstupe do štvrte. Tento multifunkčný objekt by mal okrem administratívy v podkroví, ponúknuť aj kaviareň a potraviny, ktoré v Devíne doposiaľ chýbali. Devízou je, že aj napriek rozdielnej funkcii bude objekt hmotovo aj architektonicky korešpondovať s okolitou zástavbou v projekte. Okrem rodinných domov je v ponuke jeden dvojpodlažný bytový dom, ktorý ponúkne šesť dvojizbových bytov a jeden viacbytový dvojpodlažný rodinný dom s celkovo troma bytmi.


Aj napriek tomu, že projekt je na veľmi slušnej úrovni, hoci cenovo v inej dimenzií, je sklamanín, že Devín prišiel o posledné športovisko, ktoré na druhej strane od presťahovania futbalového klubu dlhodobo chátralo. Veríme, že konečný vzhľad projektu ako aj jeho architektonické riešenie spolu s pridanou hodnotou v podobe potravín, budú adekvátnou náhradou.







Aktuálny stav (9.7.2015):






Spomenuté aktivity dokladajú rastúci záujem o bývanie na Devíne, ktorý v sebe ponúka skĺbenie prírody, tichej a pokojnej štvrte spolu s relatívnou blízkosťou centra mesta. Stavebný boom v tejto mestskej časti celkom logicky povedie k rastu populácie Devína, čo by mohlo viesť aj k skvalitneniu služieb, ktoré mestská časť ponúka. Prvou lastovičkou je druhá fáza projektu Condominium Devín, v ktorej by sa obyvatelia mohli okrem kaviarne dočkať aj doteraz absentujúcich potravín. Taktiež pozitívnym krokom je vytvorenie "pocket parku" v Záhradách Devín. Veríme, že tento rozvoj bude v prospech mestskej časti a projekty budú dostatočne kvalitné, aby priniesli pridanú hodnotu pre miestnu komunitu.

vizualizácie: J&T Real Estate, Corwin Capital, Apollo Group
Zdieľať na Google Plus
    Blogger koemntár
    Facebook komentár

1 komentárov:

  1. Dobry den, chcem len uviest informacie v tomto clanku na pravu mieru. Investor projektu Zahrady Devin sa "nevzdal" zisku z casti pozemku, na ktorom je planovany maly park. Ten pozemok mu totiz nepatri. Naopak, na pozemkoch ktore ma k dispozicii, umiestnil tolko ubytovacich jednotiek, co to len dalo.

    OdpovedaťOdstrániť