Nový projekt: Zochova X. New project: Zochova X.


Centrum mesta potrebuje život. A preto potrebuje byty a ľudí, ktorí v nich budú bývať. Najmenej konfliktný spôsob, ako to dosiahnuť, je zrekonštruovať objekty, ktoré sú momentálne nevyužité, a prispôsobiť ich súčasnej dobe, bez toho, aby zanikli ich kvality, pokiaľ ide o kultúrne hodnotnú stavbu. Viacerí developeri či menší investori sa o to snažia s väčším či menším úspechom. Či sa tak dá nazvať aj "rekonštrukcia" objektu na Zochovej 10, je otázne. Ide o prestavbu niekdajšieho Sanatória Caritas od vynikajúceho bratislavského medzivojnového architekta Artúra Szalatnaia-Slatinského, na objekt zahŕňajúci nadštandardné byty a občiansku vybavenosť. Súčasťou pôvodnej budovy bola aj sochárska výzdoba od Alojza Rigeleho, slávneho bratislavského sochára. Aktuálne je už pôvodné sanatórium zrovnané so zemou a na pozemku sa spúšťajú práce na výstavbe nových objektov, ktorých autorom je architektonická kancelária A1 ReSpect. Čo myslíte, malo sa pôvodné sanatórium naozaj zrekonštruovať, alebo ide o správny prístup?

Čoskoro vám prinesieme aj bonus, kde sa však pozrieme na naozaj vydarené rekonštrukcie.
Pôvodný výzor Sanatória Caritas. Na prízemí sa nachádza nástenná freska od Alojza Rigeleho. V medzivojnovom období išlo o jedno z najmodernejších zdravotníckych zariadení v meste. Original look of Caritas Sanatorium.
_________________
Center of the city needs life, so it needs flats and people who will live in them. The best way is to adapt buildings to the new use and preserve the cultural qualities of the original buildings. It's questionable, if project Zochova X is the same case. The "reconstruction" of the former Caritas sanatorium by the excellent interbellum architect Artur Szalatnai, who coworked with another famous artist, sculptor Alojz Rigele, onto luxurious flats, meant demolition of the original building and first works on the new building are underway. Author of design is architectural offcie A1 ReSpect. What do you think, is this the right approach? 

However, we will soon bring you a bonus, where we will take a look on really good reconstructions.

Zdroje: Zochova X, ÚSTARCH SAV
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára