TREND konferencia Reality a development 2015: Neprepáľme to znovaDnes 28.5.2015 sa v hoteli Gate One konala ďalšia TREND konferencia Reality a development, tentoraz s názvom "Neprepáľme to znova", ktorý odzrkadluje súčasnú situáciu nie len na bratislavskom realitnom trhu. O tom, že Bratislava zažíva dobré časy, na ktoré si pamätáme z obdobia boomu svedčí aj množstvo rozostavaných a pripravovaných projektov.

Konferenciu začal architekt viedenskej Hauptbahnhof - Albert Wimmer vrámci úvodneho panelu "Spoločná reč samosprávy, developerov a obyvateľov". Architekt vyzdvihol viacero aspektov dôležitých pri projektoch obdobného rangu, kde je cieľom spoločný záujem. V projekte bola nízka fluktuácia osôb, každý mal svoju úlohu, ktorú do detailu plnil, jasne bolo stanovené, kto je za čo zodpovedný. Nemenej významná je diskusia so všetkými zainteresovanými skupinami, pýtať sa obyvateľov a zohľadniť ich záujem. Toto viedlo k tomu, že projekt stanice sa dokončil načas a vrámci budgetu.

Nasledoval vstup bratislavského primátora Iva Nesrovnala, ktorý sa venoval finančnej poddimenzovanosti Bratislavy, ako hlavného mesta, kde Bratislave na rozvoj pri jej súčasnom 230 mil. € rozpočte zostáva len 7% (viac o tejto problematike sa dočítate v blogu Iva Nesrovnala). Jediná cesta rozvoja Bratislavy je tak brať si úver, alebo cez EÚ fondy, hoci podľa I. Nesrovnala ďalšie úvery už nie sú možné vzhľadom na vysokú zadĺženosť mesta, ktorá vznikla aj z dôsledku podfinancovania Bratislavy. Prímator apeloval na developerov aby dodržiavali pravidlá, lebo potom vzniká kontinuita, na základe ktorej sa dá plánovať. Taktiež spomenul nie najlepší územný plán z roku 2007, ktorého zmena je však beh na dlhé trate, a tak dal aspoň pokyn na vypracovanie výškovej regulácie. 

Súčasný stav medzi samosprávou a developerom by sa podľa slov M. Hrušovského zo skupiny Penta dal charakterizovať ako parazitický, pričom prirodzenou snahou by mala byť jeho zmena na symbiotický. Parazitický vzťah spočíva vo vyťažení maxima developerom a následne samospráva chce čo najviac vytiahnuť od developera. Ďalej spomenul, že spoločnosť Penta v projekte Pri Mýte čakala na vydanie záväzneho stanoviska 9 mesiacov, pričom pri projekte Čulenova to bolo až 2,5 roka. Na to nadviazal P. Kysela  z Atriosu, ktorý riešil projekt pre zahraničného investora (Decathlon) v Banskej Bystrici a Bratislave, pričom v BB dostali záväzné stanovisko za 4 mesiace a v BA za 1,5 roka. Následne na to reagoval starosta Nového Mesta R. Kusý, ktorý zhrnul problém do 4 bodov: 1. Aby stavebný úrad mohol fungovať potrebuje o 80% finančných prostriedkov viac ako má v súčasnosti. Mestská časť financuje chod iba zo svojich prostriedkov, bez pomoci štátu. 2. Obyvatelia začali Bratislavu vnímať ako svoje mesto a chcú byť zahrnutí v rozhodovacom konaní, čo je pre starostu pozitívne, avšak častokrát z nedostatku informácií o plánovaných projektoch v susedstve domov obyvateľov vznikajú NIMBY aktivity. 3. Chýbajúci systém a pravidlá. 4. Investície sú pre MČ mínusové, keďže developer častokrát nečistí cesty a tie sa následne upchávajú, čo musí riešiť MČ. Taktiež podľa jeho slov developeri neopravujú cesty, ktoré musí opraviť MČ, keďže sú po výstavbe rozbité. R. Kusý ďalej načrtol problém, ktorý vzniká pár rokov po nasťahovaní a to je nedostatok služieb pre novousadlíkov. Týka sa to hlavne MHD, škôlok alebo iných služieb. Podľa A. Wimmera je potrebná spoločná zmluva, akýsi "urban contract", teda ak niekto stavia výškovu budovu a chce ju napríklad navýšiť, musí vybudovať park v susedstve (napr.). V závere panelu sme sa dozvedeli, prečo sa tak dlho očakávaný projekt ako je Čulenova ešte nezačal realizovať. Podľa slov M. Hrušovského z Penty, bratislavský magistrát to odôvodnil tým, že: "výškové budovy navádzajú k tomu, aby ste k nim išli a zrazu zistíte, že sú tam len administratívne budovy, v ktorých sídlia súkromné firmy a Vy zostanete sklamaný". 


Druhý panel pod názvom "Slovenský nákupný ošiaľ i prázdne kancelárie" začal krátkou prezntáciou konateľ a vedúci oddelenia investičného poradenstva JLL Miroslav Barnáš. V prezentácii sa venoval trhu s kanceláriami v Bratislave ako aj súčasnemu stavu neobsadenosti. Na trh s kanceláriami sa pozrel aj z pohľadu bánk, kde medzi najaktívnejšie patrí Tatra banka, ktorej úvery presiahli celkovú hodnotu 700 miliónov € k 31.12.2014.

Zdroj: Trend Konferencia Reality a Development 2015

Na margo súčasnej situácie M. Ďuriančík z fondu Tatra poznamenal, že z hľadiska officu vidí obavy, čo je pochopiteľné, keďže na bratislavský trh s kanceláriami neprichádzajú noví hráčí a je to stále o tých istých nájomcoch. V oblasti retailu už tiež nevidí ďalší priestor. Naopak poznamenal, že zaujímavým sa môže javiť retail mimo Bratislavy, alebo logistika, kde je pomer výnosnosti a rizika veľmi dobrý. Bratislava YIMBY je však toho názoru, že dobrou a zaujímavou investíciou je aj segment bývania v Bratislave, kde je vysoký dopyt a silná kúpyschopnosť obyvateľstva, bolo by hriechom nevyužiť aj súčasné požehnanie bánk v podobe nízkych úrokových sadzieb. To by mohol využiť zahraničný investor, pre ktorého priestor tu vzhľadom na klesajúcu agresivitu troch najväčších hráčov (J&T Real Estate, Penta Investments, HB Reavis pozn. red.) a presun na zahraničné trhy vidí M. Barnáš z JLL. Otázku ako ďalej, rieši aj Immofinanz, vlastník Polus Towers. Philipp Gansch Development Manager pre SK a CZ poznamenal, že riešením je buď veže strhnúť dole, alebo im nájsť nové využitie. Veže tak prechádzajú postupným faceliftom, dostali nový design v podobe recepcie, taktiež sa vyriešil aj problém s čakaním na výťahy. V súčasnosti je už 50% MT I obsadených. Moderátor panelu, Ľuboš Mistrík z Trendreality položil developerovi zaujímavú otázku, ohľadne výstavby MT III. Podľa P. Ganscha otázka výstavby tretej veže momentálne nie je na stole.

Záverečný panel "Malý bytový boom" načal svojou prezentáciou F. Žoldák z Herrys. Vo svojej prezentácii uviedol, že v súčasnosti sa 60% - 80% všetkých predaných bytov predá z papiera. V 1. kvartáli sa v 100 rôznych projektoch kúpilo dovedna 900 bytov v cenách priemerne 1825€/m2, pričom 75% z nich ešte reálne nestálo. 


Program a hostia Trend konferencie Reality a development 2015:

9.00 – 10.30 SPOLOČNÁ REČ SAMOSPRÁVY, DEVELOPEROV A OBYVATEĽOV
 • Miroslav Hrušovský, Head of Project Development, Penta Investments
 • Rudolf Kusý, starosta, Mestská časť Bratislava – Nové Mesto
 • Peter Kysela, Managing Director, Atrios
 • Ivo Nesrovnal, primátor hlavného mesta, Bratislava
 • Albert Wimmer, architekt Hauptbahnhof, Viedeň
10.30 – 10.50 PRESTÁVKA

10.50 – 12.10 SLOVENSKÝ NÁKUPNÝ OŠIAĽ I PRÁZDNE KANCELÁRIE

 • Miroslav Barnáš, Konateľ a Vedúci oddelenia investičného poradenstva, JLL Slovensko
 • Martin Ďuriančík, Investment Manager, Tatra Asset Management
 • Philipp Gansch, Development Manager CZ/SK, Immofinanz
 • Milan Klégr, CEO Bory Mall, Penta Investments
 • Martin Mendel, advokát, Dentons
 • Peter Štecko, majiteľ, Medusa Group

12.10 – 13.10 OBED

13.10 – 14.30 OD PANELÁKOV PO BROWNFIELDY

 • Ľuboš Čema, projektový manažér, Iuris
 • Martin Jančok, architekt, Plural
 • Martin Koiš, Karlín Group
 • Martin Paško, architekt, Design Factory and Refinery Gallery
 • Tomáš Šebo, architekt, Šebo Lichý

14.30 – 14.40 PRESTÁVKA

14.40 – 16.00 NÁŠ MALÝ BYTOVÝ BOOM

 • Vladimír Lakatoš, vedúci oddelenia financovania nehnuteľností, Tatra banka
 • Milan Murcko, generálny riaditeľ, YIT Reding
 • Juraj Ťahún, Head of Sales, Lucron Development
 • Martin Zaťovič, starosta, Mestská časť Bratislava – Dúbravka
 • Filip Žoldák, partner, Herrys

Na záver patrí poďakovanie Ľubošovi Mistríkovi z Trendreality za pozvanie. :)
Zdieľať na Google Plus
  Blogger koemntár
  Facebook komentár

3 komentárov:

 1. Rozumiem správne, že záväzné stanovisko už mesto k projektu Čulenova vydalo (po 2,5 rokoch)? Môže v tom prípade Penta začať stavať, alebo ešte je potrebná ďalšia byrokracia? Vďaka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobry den,
   Penta dostala kladne zaväzne stanovisko len na prvu vezu (administrativna vyskova budova pri PC), to ziskali este minuly rok. Medzicasom predlozili na EIA aj bytove veze, cize to potrva a podla dostupnych info sa chcu venovat najskor vystavbe bytov. Co sa tyka tej prvej admin. budovy, tak kladne zaväzne stanovisko neznamena este povolenie, po ziskani kladnych stanovisk dotknutych organov moze developer ziadat o potrebne povolenia.

   Odstrániť