Nový projekt: Čerešne. New project: Čerešne.

Sú developeri, ktorí berú development ako jednoduchý zdroj zárobku a preto prepočítavajú náklady na projekt len z hľadiska očakávaných ziskov bez ohľadu na pridanú hodnotu daného zámeru. Alfou a omegou je v takom prípade lokalita, menej však už architektúra, dispozície, inovatívne riešenia, podpora komunitného života a podobne. Napriek tomu sa však v čoraz väčšej miere ukazujú a presadzujú aj výnimky. Takým developerom mimoriadne fandíme a bez okolkov priznávame, že za vzorového v tomto prípade považujeme spoločnosť ITB Development (Sokolská Residence, Nový Háj, Business Garden Štefánikova a i.). Firma vychádzajúca z architektonického ateliéru Šebo&Lichý Architects predstavila najnovší projekt, ktorý je opäť dôkazom citlivého prístupu k rozvoju lokality a mesta: Čerešne.

Projekt Čerešne sa nachádza na juhovýchodnom okraji Dúbravky (Polianky). Táto mestská časť sa stáva v poslednom období miestom s celkom výraznou stavebnou aktivitou. Hoci ďalej od centra, zelený charakter hlavne na okrajoch Dúbravky z nej robí lákavý cieľ pre developerov. Na zeleň a pokojnú lokalitu lákajú aj Čerešne. Pravdou je, že územie, v ktorom sa nachádza, je momentálne dosť zanedbané a dominujú mu viac či menej fungujúce priemyselné areály a náletová zeleň. Na druhej strane, blízkosť dopravných koridorov či verejnej dopravy je pozitívom z hľadiska dostupnosti do centra mesta a preto sa dá očakávať, že celá lokalita prejde v blízkej budúcnosti razantnou zmenou. Čerešne v tomto procese zrejme zohrajú úlohu pioniera. Ak sa bude aj budúca zástavba ponášať na tento projekt, môžeme sa tešiť na kompaktnú mestskú štruktúru s pokojnými zelenými vnútroblokmi, živým a funkčne rozmanitým parterom, akceptovaním ekologických spôsobov dopravy (cyklotrasa je zaznačená už na vizualizácii - nezvyk) a decentnou architektúrou - skrátka, rozvoj mesta, ako má byť. 

Výstavba by sa mala začať v novembri a ukončiť do konca roku 2017.


Celkový pohľad na projekt Čerešne. Čerešne, general view.
V architektúre sa odzrkadľuje úspešný koncept projektu Nový Háj. Architecture is the reflection of the succesful concept of Nový Háj project.
Čerešne sa chcú orientovať na rodiny s deťmi. The target market are families with children.
Na dvoroch by sa mali nachádzať aj komunitné záhrady. Community gardens should be a part of the courtyards.

________________

One of our favourite developers, ITB Development (Sokolská Residence, Nový Háj, Business Garden Štefánikova, etc.) created out of architecture office Šebo&Lichý Architects, presented another new project: Čerešne (Cherries). Project is located in Dúbravka district, which is experiencing pretty intensive development at the moment. The area, where Čerešne will be located (Polianky), is quite rundown right now, however, we suppose that the locality will radically change in the near future, due to good connection to the city centre, large amount of greenery and decline of the local industry. Čerešne will be a pioneer of the new developments then, and if the qualities of this project (e.g. compact urbanism, mix of services on the street level, decent architecture and ecological solutions, including bikeways) will be replicated, the area will look just how the developed city should look like. Construction of Čerešne project should start in November 2015 and be finished by the end of 2017.

Zdroj/Source: Čerešne.sk
Zdieľať na Google Plus
  Blogger koemntár
  Facebook komentár

4 komentárov:

 1. Dobra lokalita, nasa Dubravka. Vyzera, ze aj objekt bude mat hlavu a patu. Smelo do toho :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. pozerala som to, krasna vizualizacia, ak to bude aj realita tak pre Dubravku to bude pycha

  OdpovedaťOdstrániť
 3. pozerala som to, krasna vizualizacia, ak to bude aj realita tak pre Dubravku to bude pycha

  OdpovedaťOdstrániť
 4. tam su tie ceresne naozaj alebo to developer vysadi ? velmi pekne to vyzera

  OdpovedaťOdstrániť