YIMBY hodnotí. YIMBY reviews: Villinki
V piatok 20. februára organizoval známy časopis Arch exkurziu v projekte Villinki od fínsko-slovenského developera YIT Reding. Samozrejme Bratislava YIMBY na tomto otvorení nesmelo chýbať. Na úvod si projekt trochu predstavme. Projekt v Karlovej Vsi, kúsok od Líščieho údolia v tesnej blízkosti kampusu fakúlt UK a neďaleko internátov v Mlynskej doline začalo YIT stavať v roku 2012, kolaudáciou projekt prešiel v decembri 2014. Villinki od architekta Petra Moravčíka pozostávajú zo 4 budov a 64 bytov. K Villinki patrí aj malý parčík pod projektom smerom ku Karloveskej ulici, ktorý je zároveň aj chránený ako biokoridor pre migrujúce žaby. Komplex štyroch budov je spojený podzemnou garážou. Priestor medzi blokmi developer využil na verejné priestranstvo prístupné nie len obyvateľom, ale aj širšej verejnosti. V parteri budov sa budú nachádzať služby. Developer má záujem skôr o také služby, za ktorými je človek ochotný zájsť, čo je logické, keďže lokalitou sa nepremelie toľko ľudí a prístup iba od Starých Gruntov eliminuje vyšší počet náhodných okoloidúcich. Záujem má zatiaľ zubár a škôlka.

Keby sme mali projekt zhodnotiť, povieme, že patrí rozhodne medzi to lepšie, čo sa v Bratislave postavilo. Príjemná mierka a architektúra objektov má potenciál zaujať. Medzi budovami sa nachádza dostatok verejných priestorov, kde sa noví obyvatelia budú môcť socializovať. Za negatívum projektu vnímame jeho zlú dostupnosť po rozbitej ceste Staré Grunty a nie najkrajšie výhľady východným smerom na internáty a náletovú zeleň, kontroverzný je aj pohľad na Dlhé Diely. Naopak juhozápadný výhľad na Rakúsko a severný výhľad smerom na Líščie údolie sú o niečo prijateľnejšie.

Peter Moravčík v rámci exkurzie previedol záujemcov aj po bytoch. Ako prvý sme navštívili mezonetový byt A.5.2 v "Áčku". Byt má 4 izby a 107,49 m2 + tri terasy, ktoré majú spolu výmeru 101,61 m2. Byt sa nachádza na najvyššiom piatom poschodí a developer za tento byt pýta 416 882 € v štádiu holobyt. Ponuka Bratislava YIMBY za tento holobyt s výhľadom na internáty v nie najlepšej a slabo dostupnej lokalite je 250 000€, so zariadením dáme možno aj 300 000€. Veľkosť bytu okrem iného zabíja aj množstvo priečok.

YIT rozhodne tvorí pridanú hodnotu pre mesto. Ponúka pekné projekty v priemerných lokalitách, no za šialené ceny.


Byt A.5.2 v budove A za 416 882€
_______________
On Friday the February 20th, a well-known architecture magazine Arch organized an excursion of Villinki developed by the Finnish-Slovak developer YIT Reding. Of course Bratislava YIMBY could not be missing there. The project is located in Karlova Ves district in the western part of the city and is surrounded by student dormitories and a park known as "Líščie údolie". The project Villinky was designed by Peter Moravčík and consists of 4 buildings and 64 flats. The construction started in 2012 and finished at the end of 2014. Spaces between blocks are used as public spaces which are available to the public and first floors are used for civic amenities.

vizualizácia/ visual : YIT Reding

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára