Týždeň v bratislavskom developmente. A week in Bratislava development.

Bratislavský development prežíva celkom dobré časy, ktoré do istej miery pripomínajú boom tesne pred vypuknutím krízy v roku 2008. V našom novoročnom prehľade sme konštatovali, že kvalita realizovaných projektov sa zvýšila a okrem relatívne dobrej kvality architektúry sa developeri prikláňajú k zahusťovaniu podrozvinutých lokalít. Aj správy a novinky z tohto týždňa poukazujú na tento trend.

Začneme čerstvými povoleniami. Jeden z kľúčových projektov pre centrum mesta, Nový Stein, získal povolenie v podobe územného rozhodnutia na časť pripravovaného rozsiahleho komplexu. Dvojica developerov, YIT Reding (obytná časť) a Middlecap (administratívna časť) tak už v druhej polovici tohto roka chcú začať s výstavbou administratívnej budovy a niekoľkých obytných blokov. Súčasťou tejto etapy má byť aj rekonštrukcia jediného zachovaného objektu pôvodného pivovaru Stein, spilky s charakteristickou kupolou.

Nový Stein, administratívna časť. New Stein, offices.

V blízkosti Nového Steinu má stavebné povolenie v rukách aj projekt Pri Mýte od real estate divízie skupiny Penta. Prevažne bytový projekt pochádza z dielne ateliéru Architektura Krušac, ktorý zvíťazil v architektonickej súťaži. Netreba zabúdať ani na ďalší obytný projekt Blumental, ktorý by sa takisto mal začať stavať na jar tohto roku. V pomerne malej lokalite sa teda črtá zaujímavá súťaž medzi jednotlivými developermi, ako aj nevídaný objem stavebnej aktivity. 

Pri Mýte.
Bližšie k výstavbe je aj rozsiahly projekt Malé Krasňany na začiatku rovnomennej štvrte. Dielo luxemburského developera Lucron so 400 bytmi by sa v podobe prvého bytového domu malo začať realizovať už na jar. Projekt ako taký zaberie časť vinohradov, čo je v Bratislave, napriek jej historickým tradíciám, stále vzácnejšia komodita. Na druhej strane sa negatívne vplyvy snaží spoločnosť vyvážiť ekologickým charakterom projektu, výstavbou cyklotrasy či nového chodníka k zachovaným vinohradom. Pozitívnym faktom je príjemná architektúra komplexu.

Malé Krasňany.
Ďalší okruh projektov tvoria tie, v prípade ktorých sa už začala výstavba. Prvým z nich je ďalšia etapa (III) administratívneho komplexu Twin City - Juh. Podľa našich informácii sa developer, HB Reavis, rozhodol začať stavať tretiu etapu až po naplnení prvých dvoch etáp nájomcami na 60%, keďže išlo o špekulatívnu výstavbu (bez vopred zazmluvneného nájomcu). Keďže však kontrakt o sťahovaní podpísala spoločnosť Swiss Re, ktorá obsadí väčšiu časť prvých dvoch etáp, môže sa začať s výstavbou tretej. Construction update prinesieme v dohľadnej dobe. Čo sa týka výstavby novej autobusovej stanice, ktorá sa bude nachádzať v časti Twin City - Sever, developer už má pripravený projekt, ktorý plánuje verejne prezentovať v horizonte niekoľkých týždňov.

Prvé tri fázy projektu Twin City - Juh. First three phases of Twin City - South.
Aktuálne sa buduje aj projekt Vila na Kopci od jedného z našich obľúbených developerov, VI Group. Táto spoločnosť sa zameriava skôr na menšie stavby, ktoré vždy vhodne dopĺňajú lokality, kde sú realizované, príkladmi sú Vila Šípka vo Vrakuni, Nové Šuty vo Vajnoroch a Bytový dom Strom, ktorý sme už navštívili. Vila na Kopci vzniká v tesnej blízkosti internátov v Mlynskej doline a bude obsahovať 72 obytných jednotiek. Aktuálne sa už hĺbi stavebná jama.

Vila na Kopci. 
Tento týždeň priniesol aj viacero odhalení. Na internete sa objavili nádherné vizualizácie pripravovanej rýchlostnej cesty R7. O tomto odhalení sme písali v samostatnom príspevku, preto v tomto článku len prikladáme jednu vizualizáciu na ukážku. V ideálnom prípade sa výstavba začne koncom roku 2015.

Za zaujímavý projekt považujeme rekonštrukciu a nadstavbu objektu na križovatke Žilinskej ulice a Námestia Slobody. Projekt vyšiel z pera Architektonickej kancelárie Jančina, ktorá hovorí o "dome, ktorý dizajnovo prepojí storočia." Každopádne, veľmi držíme palce rehabilitáciám a dostavbe v podrozvinutých lokalitách, ktorou oblasť Žilinskej a Námestia Slobody nepochybne je. Preto je možno takýto zásah hodnotiť jedine ako plus. Na objekte už prebiehajú prvé práce.

Poslednou novinkou je odhalenie príjemného malého bytového projektu Byty Rosnička v blízkosti rovnomenného kúpaliska v Dúbravke. Triezva architektúra, príjemná mierka a lokalita, ktorá podobné zásahy potrebuje ako soľ - áno, takto to máme radi. Informácie o začiatku výstavby ešte nie sú známe, ale očakávame ju ešte v tomto roku.

Rýchlostná cesta R7. R7 Expressway.
Dom na Žilinskej ulici. House on Žilinská st.
Bytový dom Rosnička.
Na úplný záver by sme radi spomenuli, že okresná prokuratúra podala protest voči rozhodnutí o umiestnení stavby tzv. Národného futbalového štadiónu, ktoré bolo podľa nej vydané v rozpore so zákonom. Projekt ako taký je očividne v rozpore s územným plánom, ktorý na danom území predpokladá funkciu šport a rekreácia, čo projekt, ktorý okrem štadiónu obsahuje a nákupné centrum, "služobné" byty a rozsiahle administratívne priestory (vrátane nového sídla televízie TA3). Svojho času proti nemu protestovali aj architekti, ktorí poukázali na fakt, že na projekt, na ktorý štátny rozpočet prispeje sumou 27 miliónov eur, sa nekonala architektonická súťaž, čo by malo byť v prípade verejných zákaziek štandardom (ale bohužiaľ nie je zákonom). Ak bude protest prokuratúry úspešný, je možné, že sa územné a stavebné konanie rozbehne nanovo, v tomto prípade však už zrejme bez masívneho nákupného centra, bytov, rozsiahlych administratívnych centier a podobne. Pevne veríme, že sa tak stane. 

Kontroverzný projekt nového Národného futbalového štadiónu. Controversial project of the new National Football Stadium
Pekný víkend a podobne úspešný nasledujúci týždeň praje Bratislava YIMBY!
_________________________________
Bratislava development is experiencing quite a good time, which is somehow reminding of the real estate boom before the start of the financial crisis in 2008. In our New Year overview we concluded that the quality of the projects has grown and the developers started focusing more on good architecture and densification of the underdeveloped localities. News from this week are also an evidence of this trend. 

We can begin with the fresh approvals. Three massive projects gained the approvals in the recent time. First two of them, New Stein by YIT Reding and Middlecap and Pri Mýte by Penta, share the same locality. Together with another project, Blumental, amazing competition and development of the area is coming. Another big project is Malé Krasňany by Lucron Development, located on the site of the former vineyards.

Another set of projects contains those, which are already under construction. First of them is the third stage of the administrative Twin City - South project by HB Reavis. The northern part of the development (Twin City - North) with the new coach terminal should be presented in few weeks. Another project under construction is rather a small project called Vila na Kopci by VI Group, which is focusing on similar projects.

This week has seen also many new reveals. Beautiful visuals showing the new R7 Expressway were published and you can find them in the special article. Another sympathetic projects are the rehabilitation of the deteriorated house on Žilinská st. and a small residential project Byty Rosnička in Dúbravka district.

Last important information from this week is the possible stop of construction of the new National Football Stadium, as the original constructio approval was probably not legal. That means that the whole development would have to be redrawn, what is definitely a good thing. 

Bratislava YIMBY wishes you a nice weekend and another succesful week!
_________________________________
Zdroje vizualizácii/Source of visuals: Trend Reality, Penta Investments, Malé Krasňany, HB Reavis, VI Group, Render System Visual Studio, ASB.sk, Byty Rosnička. 

Zdieľať na Google Plus
    Blogger koemntár
    Facebook komentár

1 komentárov: