Aký bol rok 2014 v bratislavskom developmente

Vzhľadom na koniec roka je normálne bilancovať, aký bol rok 2014 z hľadiska developmentu. Treba hneď na začiatok povedať, že rok to bol pomerne úspešný - objem zrealizovaných, realizovaných a plánovaných projektov rastie, vrátane niektorých plánov, ktoré vznikli ešte pred krízou a boli považované za mŕtve. Aj pocitovo cítime, že v Bratislave to momentálne žije - žeriavmi je posiate (a ešte aj bude) čoraz viac plôch v celom meste, čo nás len teší. Rozoberme si však celý vývoj na drobné.

Veľké oživenie prišlo v oblasti výstavby bytov. Naštartovali sa (resp. dostali do predaja) nové projekty so stovkami bytov v ponuke: Zuckermandel, Južné Mesto, Pri Mýte, Jégého Alej IV, Sokolská Residence, Medický Park, množstvo projektov v Rači, Dúbravke, Vrakuni, Podunajských Biskupiciach, Ružinove, Starom Meste, ale aj inde. Plány sa zreálnili a prispôsobili ponuke. Aktuálne zažívame veľký boom v ponuke tzv. štartovacích bytov - Prima Park, Miletičova 60, Miletičova 5, Byty Stromová atď. Okrem toho pokračuje výstavba niektorých už dávnejšie rozpracovaných projektov - Južné Mesto, Villinki, Kivikko a predovšetkým dvojičky Panorama City, ktoré už v tomto čase dosiahli plnú výšku a zásadným spôsobom začínajú ovplyvňovať obraz Bratislavy. Niekoľko kvalitných bytových projektov sa dočkalo dokončenia - Nový Háj, Forest Park, bytový komplex Malý Dunaj alebo Meinl Residence. Aké sa dajú vyčítať tendencie?


Panorama City už mení panorámu Bratislavy. Zdroj Philip Darázs, Bratislava YIMBY.

Nový Zuckermandel, zdroj J&T Real Estate.


Developerská činnosť sa značne sprofesionalizovala. Do investovania sa už nepúšťajú dobrodruhovia s vidinou rýchleho zárobku, ale skúsení investori, ktorí ponúkajú lepšie byty s normálnymi dispozíciami, lepšou architektúrou a kvalitným marketingom. Vzrastajúca kvalita architektúry je maximálne potešiteľná a v meste teraz pôsobí už viacero developerov, ktorí sa chcú zapísať dobrými a zapamätateľnými dielami - najmä Penta, ITB Development, VI Group, ale aj ďalší. Okrem toho, ešte potešiteľnejší je fakt, že sa už upúšťa od výstavby na poliach a horizontálneho rastu mesta v priestore, ale miesto toho sa dobudovávajú relatívne zastavané lokality - zahusťuje sa a vypĺňajú preluky, čo je správne. Veríme, že sa už končí aj zlaté obdobie suburbanizácie a ľudia sa začnú vracať do mesta, čo rozvoj Bratislavy v budúcnosti ešte viac nakopne.

Dlhoročné preluky sa zastavujú - projekt Medický Park. Zdroj Juraj Pivovárči, Bratislava YIMBY.


Podobné tendencie sa dajú vyčítať aj v oblasti komerčných realít. Opäť sa oživujú veľké kancelárske projekty, ktoré vyzerali byť mŕtve - z nich najvýznamnejší je zrejme Twin City, ktorý sa takisto zreálnil a aktuálne sa budujú prvé dve budovy rozsiahleho komplexu. Pokračuje sa vo výstavbe kancelárskeho komplexu Westend dokončením Westend Gate a očakávaným začiatkom výstavby Westend Crossing (resp. Plazza). Veľké veci sa však dejú aj v centre - kancelárie sa budujú v Zuckermandli a v roku 2015 by sa mohlo začať aj s pokračovaním kancelárskej časti Panorama City, ktoré doplní blok a nárožie ulíc Pribinova a Čulenova. Najväčšie očakávania však máme od Penty, ktorá by sa mohla priblížiť k začiatku výstavby aktuálne najzaujímavejšieho projektu v Bratislave- Čulenova New City Centre, ktorého návrh pripravila držiteľka Pritzkerovej ceny Zaha Hadid. Penta si totiž uvoľnila ruky (a peniaze) dokončením nákupného centra Bory Mall v Lamačskej bráne, hoci podľa slov riaditeľa realitnej divízie Penty J. Oravkina ešte v roku 2015 chcú začať pripravovať obytnú časť Borov - Bory Home. Čo sa ešte týka Bory Mall, tak je možné, že to na istú (krátku) dobu bude posledné veľké nákupné centrum, hoci v aktívnej príprave je obrovské nákupné centrum v rámci Twin City. Otázny je potenciál takého množstva nákupných centier v polmiliónovom meste, akým je Bratislava, a táto otázka sa objavuje aj v prípade kancelárskych plôch. Faktom je, že špekulatívne (bez vopred zazmluvneného veľkého nájomcu) sa budujú skôr menšie objekty, ktoré ponúkajú výhody v podobe atraktívnej lokality, vysokého štandardu či výnimočnej architektúry - príkladom je tento rok dokončená Bussiness Garden Štefánikova.

Interiér Bory Mall, dielo talianskeho stararchitekta M. Fuksasa. Zdroj ASB.sk

Business Garden Štefánikova. Zdroj Juraj Pivovárči, Bratislava YIMBY.


Poslednou skupinou projektov, ktoré chceme spomenúť, sú objekty budované verejným sektorom. Je skvelé, že sa ani v tejto oblasti nezaháľalo a pribudli niektoré skvelé veci - predovšetkým sa dokončila rekonštrukcia a rozšírenie Danubiana Meulensteen Art Museum v Čunove, galérie moderného umenia, ktorá teraz patrí k európskej špičke. Pokračuje aj obnova areálu Bratislavského hradu, i napriek kontroverziám, ktoré aktuálne vyvoláva. S napätím čakáme, či sa začne aj dlho očakávaná rekonštrukcia Slovenskej Národnej Galérie. Pomaly napreduje aj výstavba prvej etapy Nosného systému MHD do Petržalky, ktorá má byť hotová do konca roku 2015. Ako sme informovali už aj na našich stránkach, bližšie k realizácii majú aj obrovské projekty diaľničného obchvatu D4 a rýchlostnej cesty R7.

Danubiana Meulensteen Art Museum. Zdroj Philip Darázs, Bratislava YIMBY.
Podoba SNG po rekonštrukcii,  v rámci ktorého sa zachová aj výnimočné premostenie. Zdroj ASB.sk.


Rok 2014 bol teda živý, čo sa týkalo tak dokončovania starších projektov, realizácie súčasných a plánovania a príprav tých nových. Mnohé veci sa nepodarili - stále spí obnova Hlavnej železničnej stanice, obnovu Osobného prístavu potopili NIMBYs, kvalita verejných priestranstiev má zhoršujúcu sa tendenciu, čas od času sa objavujú veľmi zlé projekty, ktoré zničia lokalitu, v ktorých sa nachádzajú - napríklad Národný Futbalový Štadión alebo nákupné centrum v rámci Twin City. Ešte stále sa bohužiaľ objavia zámery, ktoré ohrozujú prírodné prostredie niektorých lokalít, ku ktorým môžeme priradiť zámer stavať v Karloveskom ramene, na území zostatkových bratislavských vinohradov alebo niektoré projekty v mestskom lesoparku.

Zlý projekt Národného Futbalového Štadióna. Zdroj Trend Reality


Zostáva veriť, že rok 2015 sa bude niesť v znamení posilňovania pozitívnych tendencií, ktoré sme spomenuli v tomto článku a zároveň napravení chýb, ku ktorým došlo (a dochádza). Takisto veríme, že takto o rok budeme písať toho zhodnotenie s oveľa pozitívnejším pocitom, budeme hodnotiť ešte kvalitnejšie projekty a v neposlednom rade, bude ich aj viac.

Tak teda: PF 2015!


Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára